Ana Sayfa / E-ticaret Bilgileri / Tüketici Hakem Heyetine Kimler Başvuramaz ? Tüketici Kim Değildir


Tüketici Hakem Heyetine Kimler Başvuramaz ? Tüketici Kim Değildir

Tüketici Kimdir ?

Tüketici, iktisadi mal ve hizmetleri belirli bir bedel karşılığında satın alarak kullanan kişidir. … Tüketicinin Satın Alma Kararı Tüketicinin bir ihtiyacı hissetmesinden satış sonrası değerlendirmeye kadar bir dizi karar verir. Bu kararlar dizisine satın alma karar süreci diyoruz.

Bir malı sattıktan sonra tüketici haklarına başvurabilmesi için kişinin tüketici olması gerekmektedir.. tüketici haklarına ürünü veren kişilerden bir nebze kurtulmuş olabilirsiniz.

Kanunda Tüketici Kimdir ?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (“Kanun”), tüketiciyi “Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi…” diye ifade etmektedir. Kanun’un lafzından anlaşılan; mesleki veya ticari amaç gütmeyen, kazanç elde etmek yerine kullanım veya yararlanma odaklı hareket eden gerçek veya tüzel kişiler tüketicidir. Bir gerçek kişinin amacı ve edinmiş olduğu mal veya hizmet doğrultusunda hangi amaçla hareket ettiğini tespit etmek tüzel kişiliğinkine göre daha kolaydır.

Önemli Not:

Yukarda bahsi geçen konuları birde şöyle açıklamak gerekirse siz bir ürün sattınız bu ürüne fatura kestiğinizde eğer firma adı veya fatura bilgileri yer alıyorsa bu kişi tüketici değildir ve tüketici hakları ile sizi şikayet edemez.

Tüketici haklarına başvuru ve tüketici haklarından size şikayet geldiği taktirde kullanıcının tüketici olmadığını belirtirseniz sizlere güzel bir tebessüm gelecektir.

Tüketici Olmayan Meslekler

Özellikle satıcı olarak bir çok öğretmen polis avukat gibi bir çok meslek kollarından şikayet aldığımız taktirde öğretmen dahi olsa bu işten para kazanıyorsa okulda kullanılabilir ise bu kişi tüketici değildir. Tacir dir.  tabi bu demek değil bütün meslekler bu ürünleri şikayet edemediği örnek vermek gerekirse bir öğretmen kalkıp ayakkabı aldı ve bu ürünü iade edebilir çünkü şahsı için alınmıştır.

Fakat bir öğretmen bir yazıcı alıp çocuklara çıktı verdiğinde tacirdir.  Bu işten para kazanmaktadır.

Bu kişiler veya kurumlar Tüketici Hakem Heyetine başvuramaz.İlginizi Çekebilir

E-ticaret de Ürün Resimleri Boyutları Nasıl Olmalı?

E- Ticarette en önemli konulardan biri ürün görselleri yani resimleridir. Kullanıcı arama yaptıktan sonra ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir